18 listopada, 2023

Czy opłaca się zacząć nagrywać podcast w 2024 roku?

Tym razem przynoszę na tacy dane… (tu powinny pojawić się fanfary). Podcasty to jedno z największych zjawisk mediowych, które w ostatnich latach zyskały na popularności. Coraz więcej twórców podejmuje decyzję o nagrywaniu własnego podcastu i dzieleniu się swoją pasją z publicznością. Jeśli także Ty zastanawiasz się, czy warto zacząć nagrywać podcast, to dane z raportu i moja lista może rozwiać Twoje wątpliwości.

Dla osób, które lubią cyferki i wykresy polecam Raport Podcasty Wprost i Studia Plac. Jest w nim – tym raporcie – kilka ciekawych rzeczy:


85% użytkowników internetu zetknęło się z podcastem, co oznacza, że rośnie rozpoznawalność tej formy.

Słuchają głównie młodsi 73 % (od 25. do 34. roku życia).

To co mnie zaskoczyło to, fakt, że 70% badanych słucha podcastów na YouTube! Na drugim miejscu są strony internetowe (37%), a dopiero na trzecim Spotify (25%).

Powody słuchania też są interesujące, bo najczęściej pada “aby dowiedzieć się czegoś nowego, poszerzyć horyzonty”. Zaraz potem jest rozrywka i cel rozwojowy.

Zatem jeśli w Twoim biznesie tworzysz quality content, może warto zacząć go nagrywać? Pomyśl o tym, planując 2024!

No i jeszcze kilka powodów:

1. Podcasty to przyszłość – nie da się już ukryć, że to jeden z najważniejszych trendów w mediach. Podejście ludzi do sposobu konsumowania informacji ulega zmianie i coraz więcej osób poszukuje treści dźwiękowych. Podcasty mogą być słuchane w ruchu lub podczas codziennych czynności, takich jak pracowanie, sprzątanie czy jazda samochodem. Nie przegap szansy, aby dotrzeć do szerszej publiczności, nagrywając własny podcast.

2. Możliwość łączenia zainteresowań z biznesem – wielu pasjonatów zaczyna nagrywać podcasty, aby dzielić się swoimi wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Jest to świetny sposób, aby łączyć swoje zainteresowania ze światem biznesu. Podcasty mogą pomóc Ci zbudować markę osobistą, podkreślają Twoje umiejętności i eksperckość, a także przyciągnąć klientów. Nagrywając podcast możesz przyciągnąć nowych ludzi do Twojego biznesu.

3. Wzrost rozpoznawalności – podcasty pomagają w budowaniu tożsamości marki i zwiększaniu jej rozpoznawalności. Nagrywając własny podcast, masz możliwość dzielenia się informacjami i przekazywania wartości, przez co pozyskujesz lojalnych słuchaczy. Im więcej osób słucha Twojego podcastu, tym większa jest szansa na to, że dotrzesz do nowych odbiorców.

4. Dostępność techniczna – nagranie podcastu nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy mikrofon oraz oprogramowanie do nagrywania, a jest wiele bezpłatnych programów na rynku, które możesz wykorzystać. Podcasty można nagrywać z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Publikacja i dystrybucja nagrania może być również prosta i nie wymagająca zaawansowanej wiedzy technicznej.

5. Zarabianie na podcastach – nagrywając własny podcast, masz opcję generowania dochodu. W Polsce reklamy nie są jeszcze tak rozpowszechnione, ale myślę że to kwestia czasu. A do tego czasu, możesz zrobić już sporo, żeby zacząć zarabiać. A jak wiadomo: “Najlepszy czas na posadzenie drzewa był 12 lat temu”.

Podsumowując, nagrywanie podcastu to świetna inwestycja w 2024 roku. Jest to sposób na dotarcie do nowych odbiorców, budowanie marki osobistej, przyciąganie klientów oraz generowanie dochodu. Dodatkowo, nagrywanie podcastu jest łatwe i ta forma staje się coraz bardziej popularna. No a jeszcze jedno… to świetna zabawa!