22 sierpnia, 2023

Jak napisać dobrą notatkę do podcastu

 

Po co wysilać się na pisanie notatki do podcastu?

Zadanie, które nie wszystkim się podoba, ale ma duże znaczenie.

Szukasz niezawodnej formuły do napisania idealnej i najbardziej kuszącej notatki do swojego podcastu? Chcesz wiedzieć, jakie informacje zawrzeć i w jakiej kolejności? A może próbujesz dowiedzieć się, jak zoptymalizować swój czas i wymyślić niesamowity tekst w jak najkrótszym czasie?

Notatka do podcastu, to bardzo ważny dodatek do całego nagrania. I nie chodzi tu tylko o krótkie streszczenie podcastu.

W tym materiale pokaże Ci, jak ją napisać

Po co pisać notatkę?

Po pierwsze dla tych, którzy Cię nie znają i nie słuchają – krótki opis może ich zachęcić. Kiedy słuchacz nie jest pewien, czy powinien nacisnąć przycisk odtwarzania, czy nie, przeczyta notatkę i to jest Twoja szansa, aby pokazać mu, że błędem byłoby nie słuchać.

Po drugie dla tych, którzy słuchają Cię „w biegu”. Wyręczasz ich z notowania czy zapamiętywania informacji, które mogą im się przydać.

Co warto uwzględnić w notatce:

  1. Napisz kilka słów o czym jest odcinek. Uwzględnij słowa klucze.
  2. Podsumuj swój odcinek i korzyści płynące z jego wysłuchania w około 4 zdaniach i dodaj je jako kluczowe punkty lub wnioski na wynos.
  3. Przedstaw swojego gościa. Możesz zacytować jego wypowiedź z audycji.
  4. Wypunktuj książki badania, filmy, programy, aplikacje etc. o których była mowa w odcinku.
  5. Daj namiary na gościa (strona, Instagram, Linkedin) i na siebie – Twoje social media, mail etc.
  6. Dodaj rozkład jazy, czyli tematy/wątki przypisane do konkretnego czasu odcinka.
  7. Dodaj CTA, czyli wezwanie do działania. I wcale nie chodzi o sprzedaż. Może to być „wyślij mi wiadomość, jeśli…” „podziel się tym odcinkiem ze znajomymi”, „oceń ten odcinek w aplikacji”, „napisz w komentarzy na Instagramie czego chcesz się jeszcze dowiedzieć w tym temacie”, „zapisz się do mojego newslettera”.
  8. Jeśli sprzedajesz produkty, nie wahaj się dodać informacji, gdzie można je kupić albo gdzie słuchacze dowiedzą się czegoś więcej.
  9. Bonus – darmowy materiał do pobrania od Ciebie lub Twojego gościa? No oczywiście, że link do niego musi znaleźć się w notatce.
  10. To może ci się spodobać – dodaj inne, podobne odcinki w danej tematyce albo artykuły.

Pamiętaj, że nie zawsze musisz uwzględniać wszystkie te punkty. Możesz po prostu nie mieć gościa, nie wspominać żadnych książkach i nie mieć np. bonusów/ prezentów do pobrania.

Modyfikuj tę listę pod siebie i potrzeby twoich słuchaczy. Powodzenia!

Więcej dowiesz się z mojej książki >>