21 stycznia, 2024

Jak zacząć nagrywać podcast? Krok 1/12

Plan podcastingu na rok 2024: 12 miesięcy do opanowania

Jakie masz podejście?

  1. Nowy Rok – nowa ja?!
  2. Nowy rok? to kolejne okrążenie wokół słońca i tyle.

Niezależnie od tego, którą odpowiedź wybierasz, nie można zaprzeczyć, że jest coś intrygującego w nowym, czystym, świeżym kalendarzu. Tak mam, że trudno przejść obok tego obojętnie.

To też szansa na zresetowanie się i zrobienie czegoś nowego, albo czegoś starego, ale – jeszcze lepiej!

Cóż, jeśli masz podobnie to mam plan na rok podcastingu, od którego możesz zacząć, a jeśli już nagrywasz, to rozwiniesz skrzydła jeszcze bardziej.

Przygotowałam plan, wskazówki i pomocne narzędzia, dzięki którym przejdziesz przez kolejne 12 miesięcy. Raz w miesiącu będę publikować kolejny krok, który – doda ci skrzydeł.

Ten plan pomoże ci podsumować dotychczasowe wyniki twojego podcastu i przygotować plan na nadchodzący rok.

Plan ten ma na celu pomóc w rozwoju i ulepszaniu każdego aspektu twojego programu, od jakości dźwięku po zwiększenie liczby twoich fanów.

A jeśli dołączysz do nas w dalszej części roku, nie martw się o to. Możesz zacząć w dowolnym momencie i pracować przez 12 miesięcy! Nowy Rok to tylko umowna data.

Jak korzystać z tego planu

Każdy pracuje na swój sposób. Możesz wybrać swoją datę np. pierwszy dzień danego miesiąca, albo poniedziałek, albo jakąkolwiek inną. To, że podzieliłam sekcje na poszczególne miesiące nie ma znaczenia. Jeśli zaczynasz w lipcu – super! Trzymaj się jednak planu w kolejności od pierwszego odcinka.

Wyznaczaj sobie zadania na podstawie wszystkich porad, które są dla ciebie istotne. Podjęcie działań jest tutaj najważniejsze. Niestety nic samo się nie zrobi.

Szukasz poradnika, który poprowadzi cię, krok po kroku jak zacząć? Polecam ci mój przewodnik, który napisałam. Gwarantuję, że będzie ci towarzyszył od początku kiedy zaczniesz myśleć “Może zacznę nagrywać podcast! Ale nie wiem jak się do tego zabrać”. Z moją książką ruszysz z kopyta!

Styczeń/krok 1 – Nastawienie

Największe bariery to zazwyczaj te, które zbudowałaś we własnej głowie. Kluczem do zaangażowania się w jakikolwiek 12-miesięczny plan jest przede wszystkim wiara, że możesz się rozwijać i ulepszać swoją pracę. Dlatego od samego początku skupiamy się na kwestiach związanych z nastawieniem.

A czy jest lepsze miejsce na rozpoczęcie niż postanowienia noworoczne? Nawet jeśli dołączysz do mnie pod koniec sierpnia, możesz uznać to za początek twojego roku podcastowego.

Z drugiej strony „syndrom oszusta” potrafi sparaliżować każdego, nawet najambitniejszego twórcę. Jeśli kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie: „kim jestem, żeby rozmawiać na ten temat?”, albo “może powinnam się jeszcze douczyć…”.

Zapoznaj się z moim przewodnikiem, jak radzić sobie z negatywnymi myślami na temat swojej pracy.

No i trzecia sprawa – prokrastynacja. Prokrastynacja to zwlekanie z robieniem czegoś, co powinnaś zrobić. To tak, jakbyś planowała napisać artykuł, ale zamiast tego ciągle odkładasz to na później.

Na przykład, masz pracę domową, albo jakiś raport w pracy do zrobienia przez caaaaały tydzień. Zamiast zabrać się za nią od razu, mówisz sobie: “Zrobię to później”, i przez cały czas znajdujesz inne rzeczy do zrobienia, np. oglądanie telewizji czy grę w Simsy, sprzątanie, prasowanie… Potem, gdy termin zbliża się nieubłaganie, zaczynasz się stresować, bo zadanie wciąż nie jest wykonane, a czas się kończy. To jest prokrastynacja – odkładanie czegoś na później i wymyślanie innych “bardzo ważnych zadań”, zamiast zabrać się za to od razu.

O prokrastynacji pisałam w tym materiale.

Wspaniale! Z tym na razie Cię zostawię. Pomyśl o swoim nastawieniu i tym co mogłoby Cię ograniczać.