4 lipca, 2024

Syndrom oszusta, prokrastynacja i inne brzydkie słowa – jak sobie z tym radzić?

Chcesz działać? To zacznij!

Wiele razy słyszałam od znajomych: “chciałabym też mieć swój podcast”, “chciałabym prowadzić kanał na YT”, “…pisać ebooki”, “tworzyć kursy i mieć dochód pasywny”… i po tym pojawiało się ALE: nie mam czasu, nie wiem jak się zabrać, nie chce mi się, nie umiem się zmobilizować…

Wiele z nas boryka się z prokrastynacją, syndromem oszusta, czy klątwą wiedzy które skutecznie blokują nasze działania. Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw zrozum, czym jest prokrastynacja, syndrom oszusta i klątwa wiedzy – moje trzy zmory.

Prokrastynacja to tendencja do odkładania na później działań, które powinniśmy podjąć teraz. Może wynikać z lęku przed porażką, perfekcjonizmu czy braku motywacji. Syndrom oszusta (ang. imposter syndrome) to poczucie, że nie zasługujemy na sukces, że jesteśmy oszustami i prędzej czy później ktoś to odkryje. Klątwa wiedzy odnosi się do błędnego przekonania, że inni posiadają tę samą wiedzę i doświadczenie, co my sami, co może prowadzić do niechęci do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem – bo po co jak każdy to już wie. Oczywiście to fałszywe założenie, że inni mają takie same umiejętności i doświadczenie.

Te bariery mogą paraliżować nasze działania i uniemożliwiać realizację marzeń, takich jak nagrywanie podcastu.

Nie ma co, zacznij działać

Czas mija, a im dłużej zwlekasz, tym trudniej będzie Ci zacząć. A przecież wiadomo, że najlepszy czas na posadzenie drzewa był dwadzieścia lat temu. Dziś jest kolejny najlepszy dzień.

Oto kilka powodów, dla których warto podjąć działanie już teraz:

  • Rozwój osobisty nagrywanie podcastu, pisanie, czy cokolwiek co chcesz robić, to doskonała okazja do nabywania i rozwoju umiejętności.
  • Budowanie marki i znów, zależy co to będzie, pozwoli Ci budować markę osobistą.
  • Nowe relacje, które zdobędziesz nawet na kursie garncarstwa, jeśli o tym marzysz, ale z jakiegoś powodu jeszcze na taki kurs nie chodzisz.
  • Satysfakcja realizacja projektu, o którym marzysz, przynosi ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia.

No dobra, ale co z tą prokrastynacją

Aby przezwyciężyć prokrastynację, skończysz scrollować kotki i pieski na Insta albo Tik-Toku musisz podjąć konkretne kroki:

  • Wyznacz cele – określ, co chcesz osiągnąć i jakie kroki musisz podjąć, aby to zrealizować np. nagram dwa odcinki, napiszę pierwszy rozdział, zapiszę się na kurs nurkowy.
  • Stwórz plan działania – sporządź szczegółowy plan, który pomoże Ci zorganizować pracę nad celem. Fajnie jest rozpisać sobie na małe kroczki i jeść tego słonia po kawałku. Np. znajdziesz szkołę nurkową w swojej okolicy, zapiszesz się, pójdziesz na intro, zapiszesz się na kurs, kupisz potrzebny sprzęt itd.
  • Ustal terminy – wyznacz konkretne terminy dla poszczególnych zadań. Trzymaj się ich, aby uniknąć odkładania na później. Czyli znajdziesz szkołę nurkową w tym tygodniu… itd.

Stawiamy czoła prokrastynacji a teraz syndrom oszusta

Syndrom oszusta może być trudny do pokonania, ale nie jest to niemożliwe:

  • Uznaj swoje osiągnięcia – zwróć uwagę na swoje dotychczasowe sukcesy i doceniaj swoje umiejętności np. prowadziłaś/prowadziłeś webinar w pracy więc masz już doświadczenie z publicznością i możesz spróbować sił w lajwie w social mediach.
  • Nie porównuj się – unikaj porównywania się do innych w sposób, zwłaszcza jeśli oni pracują już nad swoją marką od dłuższego czasu. Pamiętaj, że każdy zaczynał od zera.
  • Szukaj wsparcia – rozmawiaj z bliskimi, mentorami lub znajomymi, którzy mogą Cię wesprzeć i podnieść na duchu.
  • Zaufaj sobie – pamiętaj, że masz prawo do popełniania błędów i nauki na własnych doświadczeniach.

No to jeszcze “Po co to wszystko skoro, każdy to wie?” – przezwyciężenie klątwy wiedzy

Klątwa wiedzy może być kolejną przeszkodą na drodze do twoich zawodowych ambicji.

Zrozum, że Twoja wiedza ma wartość: to, co dla Ciebie może wydawać się oczywiste, dla innych może być nowe i cenne. Nie zakładaj, że wszyscy już to wiedzą.

Dziel się doświadczeniami – Twoje unikalne doświadczenia i perspektywa są wartościowe. Dzieląc się nimi, możesz pomóc innym i zainspirować ich do działania.

Przyjmij feedback – otwórz się na opinie innych i ucz się na ich podstawie. To pomoże Ci dostrzec, jak wiele wartości wnosi Twoja wiedza.

Ucz się i rozwijaj

Każde nowe doświadczenie, to dla Ciebie jakaś nowa nauka. Zdarzyło mi się podejmować wyzwania, o których marzyłam np. kurs na sternika jachtowego – marzyłam o tym bardzo, ale po skończonym kursie, stwierdziłam, że to kompletnie nie dla mnie. Za to nauczyłam się dyscypliny, bo na pokładzie musi być klar i nie ma miejsca na bylejakość czy “jakoś to będzie”.

Pamiętaj, że za kilka lat bardziej będziesz żałować tego, czego się nie zrobiło, niż to co się zrobiło :)

A jeśli chcesz zacząć nagrywać swój podcast, to napisałam o tym książkę.