16 lutego tego roku hiszpański parlament zatwierdził zwolnienie/ urlop mentruacyjny.
W związku z tym Hiszpania została pierwszym krajem w Europie, który wprowadził płatny urlop menstruacyjny. Zdaniem minister czy też ministry Irene Montero jest to decyzja przełomowa z punktu widzenia zdrowia kobiet. O urlopie menstruacyjnym na gruncie polskim porozmawiałam z moją gościnią. Ania Ledwoń-Blacha opowiedziała o urlopie menstruacyjnym w More Bananas, bo w styczniu ten benefit obchodził pierwsze urodziny.
Zacznę od wiadomości, którą dostałam od znajomej w reakcji na urlop menstruacyjny wprowadzony w Hiszpanii:
Cześć Ania, myślę sobie, że ten urlop menstruacyjny to świetna sprawa. Ja kiedy mam okres dosłownie umieram, brzuch boli mnie tak, że czasem kończy się to wymiotami. Wyobraź sobie, że w tym dniu musisz zrobić ważną prezentację sprzedażową… Oczywiście, mój kalendarz spotkań podporządkowałam pod okres… Biorę wtedy home office i… no cóż udaję, że pracuję, bo przeważnie leżę z termoforem na brzuchu i mogę odpisywać na mniej wymagające maile. Nie stać mnie na kreatywną pracę, ani na przekonywanie klienta, że moja oferta jest najlepsza. Niestety, stres, szalony tryb życia, sprawia, że czasem okres przychodzi wcześniej no i musisz się męczyć podczas prezentacji. Czy korzystałabym z takiego przywileju? Na pewno! Czy bym go nadużywała? Jestem dorosła i mam poczucie obowiązku, więc nie wyobrażam sobie siedzieć 3 dni w domu, kiedy już mi przeszło, tylko dlatego, że mam do tego prawo. Ale jeden dzień to już byłoby coś. Pozdrowienia – Aśka
Po co to wszystko?
No właśnie, kobiety cierpią z powodu silnego bólu podczas menstruacji nawet do 5 dni w miesiącu. Ból ten często ma wpływ na ich życie zawodowe i osobiste. Objawia się silnym bólem w podbrzuszu, któremu towarzyszą obfite krwawienia, zaburzenia emocjonalne, nudności, wymioty, zawroty głowy a nawet omdlenia. Przy takich objawach, nie dziwi fakt, że praca może być wielkim wyzwaniem, ale też zagrożeniem zdrowia.
Hiszpańska ministra ds. równości Iren Monero, oświadczyła, że bez tych praw kobiety nie są pełnoprawnymi obywatelami. Urlop menstruacyjny jest finansowany przez rząd. Co ważne te dni nie wliczają się do puli dni urlopu wypoczynkowego. Wymagane jest jedynie zaświadczenie lekarskie potwierdzające występowanie danych objawów.
A w Polsce?
Przepisy prawa nic nie mówią na temat urlopu menstruacyjnego. No, ale przecież Polki nie cierpią mniej od Hiszpanek. Pracuj.pl przeprowadził ankietę, w której 60% pań zadeklarowało, że możliwość urlopu menstruacyjnego w danej firmie, to benefit pracowniczy, który stanowiłby przewagę konkurencyjną danego miejsca pracy.
Rok temu agencja marketingowa More Bananas wdrożyła urlop menstruacyjny. Zmiana została podjęta na podstawie uchwały wspólników, a całość urlopu opisana jest w regulaminie współtworzonym przez prawniczkę.
W informacjach prasowych można przeczytać: “Ta inicjatywa ma służyć skorzystaniu z dnia wolnego w okresie wzmożonego bólu i niedogodności związanych z menstruacją, bez utraty dnia urlopu wypoczynkowego. Sam temat normalizacji okresu, jak i wsparcie osób menstrujących są mi niezwykle bliskie. Cieszę się, że udało się wprowadzić nam coś takiego w agencji, co jak się okazuje, aby było prawnie poprawne, nie jest wcale takie proste. W More Bananas urlopu menstruacyjnego w wymiarze 1 dnia w każdym miesiącu, jak każdego innego, udziela bezpośredni przełożony. Nie ma ekwiwalentu za niewykorzystanie. Co ważne – nie przechodzi on na kolejny miesiąc. Wymiar dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.” Urlop oczywiście jest płatny.
Kilka dni temu (nagrywamy na początku kwietnia) CD Projekt Red poinformował świat o wprowadzeniu urlopu menstruacyjnego w swojej firmie. Brawo!
A ja postanowiłam zapytać u źródła o urlop menstruacyjny polską prekursorkę, czyli Anię Ledwoń-Blachę.
Rozkład jazdy:
01:15 – Hiszpania wprowadziła płatny urlop menstruacyjny
06:50 – Diversity and inclusion – czym dla Ciebie jest
08:10 – Idea wprowadzenie urlopu menstruacyjnego w More Bananas
10:20 – Czym jest i kogo dotyczy urlop menstruacyjny
11:50 – Od czego zacząć żeby wprowadzić urlop menstruacyjny
15:20 – Korzyści dla pracowników i pracodawcy
19:00 – Czy warto promować urlop menstruacyjny jako benefit
19:40 – Jak sobie poradzić z nieprzychylnymi komentarzami?
22:40 – Co się zmieniło po roku w More Bananas?
Linki: